GruplarGRUP NEDİR?

Gruplar yarışmacıların güçlerini birleştirerek bilgi ve avantajlarını paylaşmalarını sağlamaya yönelik oluşumlardır.

NEDEN GEREK DUYULDU?

Başlangıçta gruplar yoktu. Yarışmacılar birbirlerini tanımıyorlar ve cevaplara kendi çabalarıyla ulaşıyorlardı. Zaman ilerledikçe birbirlerini tanımaya , birikimlerini görmeye başlayarak paylaşımları arttı ve cevapları birbirlerine fısıldamaya başladılar.  Doğan ihtiyaç sonucu yarismaca.com grupları devreye soktu ve kırmızı hattı oluşturarak yarışmacıların süre ve bilgi paylaşımına destekte bulundu.

AVANTAJLARI NEDİR?

Gruplar kuruldukları andan itibaren ortak süreyle hareket etmeye başlar. Grubun soruyu ilk geçen üyesinin cevap süresi istatistiğe yansır ve diğer grup üyeleri soruya ne zaman gelirlerse gelsinler ilk geçen arkadaşlarının avantajını kullanır.

Grubun bir diğer ve önemli hedefi kaynak ve iş paylaşımıdır. Bir yarışmacı araştırmasını devlet kurumlarında  yaparken, bir diğeri basın organlarını araştırabilir. Böylece aynı kaynaklar grubun başka üyeleri tarafından taranmayarak zaman kazanırlar.

GRUP KURARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Grup kurulurken, grup adının kanunlar ve toplumsal ahlak kurallarına ters düşmemesine özen gösterilmelidir. Grubunuzda daha önceden tanıdığınız arkadaşlarınızla yola çıkmanız size daha çok avantaj sağlayacaktır.

GRUP OLUŞTURMAK ŞART MI?

Yarışmada bireysel olarak yarışabilirsiniz. Grup olarak yarıştığınızda yarışma içerisinde süre paylaşımı yapabileceğiniz bir birlik oluşturmuş olursunuz. Zamanla grup arkadaşlarınızla uyumlu çalışmaya başladığınızda soruları aramak hem daha keyifli hem de daha hızlı olacaktır.

NASIL GRUP ÜYESİ OLABİLİRİM?

Bir gruba üye olmanın 3 yolu vardır;

  • Yeni bir grup kurmak,
  • Varolan bir gruba başvurmak ( Grubun başvuruya açık olması gerekir )
  • Varolan bir gruptan davet almak.

BAŞVURUM KABUL EDİLMEDİ / DAVET ALAMIYORUM?

Gruplar en iyiyi yakalamak ister, eğer yarışmayla yeni tanıştıysanız grupların sizi tanıması zaman alabilir. Eğer uzun zamandır yarışmacıysanız ve gruba katılmamak gibi bir ilkeniz olmamasına rağmen henüz katılım sağlayamadıysanız, keşfedilmeniz için biraz daha fazla çaba harcıyor olmanız gerekebilir. Geçilmesi zor bir soruyu ilk geçtiğinizde gruplar sizi aralarına almak için yarışmaya başlayacaklardır ;)

ÜYE / GRUP SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bir bilgi yarışmasındasınız, ama strateji belirlemekte fayda var. Bulduğunuz cevap yada ipuçlarını paylaşmama kararı almışsanız grubunuzun üyelerini dikkatli seçmelisiniz. Size güven vermeyen grup ve yarışmacılardan uzak durmanızı öneririz. Uzun süre yarışmakta olan grupların oluşturduğu stratejiler olduğunu unutmamalısınız.

GRUP SAYFASI NEDİR?

Grubun tanıtımını içeren, üyelerini gösterip, cevap istatistiklerini veren sayfadır.

YETKİLER NEDİR?

Grubu hayata geçiren kişi "Kurucu" olarak adlandırılır. Grubun özelliğine göre başvuruları kabul /reddetme, kullanıcılara davet gönderme, müdür atama, gruptan üye çıkarma yetkileri vardır. "Müdür" kurucu tarafından atanır ve onunla aynı yetkilere sahiptir. Ancak kurucu ve diğer müdürleri gruptan çıkaramazlar. Diğer grup üyeleri gruba ait kırmızı hattı görüntüleyebilir ve mesaj yazabilir.

GRUP İŞLEMLERİ SAYFASI

ÜYELER : Grup üyelerinin listelendiği bölümdür. Burda üyelerin doğru-yanlış sayıları ve son cevap tarihleri izlenir. Ayrıca üyelere mesaj göndermek için bir kısayol vardır.
AYARLAR : Bu bölümde tanıtım sayfanızın içeriği, üye kabul yöntemi ve grup içi mesajlaşmanın (kırmızı hat) kimler tarafından görüntülenebileceği düzenlemeleri yapılır. Siz aksini belirtmedikçe grup üyeleri dışında herhangi biri Kırmızı hattınızı göremez.
DAVET : Gönderilen davetiyeler bu bölümde görüntülenir. Yeni davetiye butonunu kullanarak grubunuza davet etmek istediğiniz kişinin kullanıcı adını yazarak, katılım için çağrıda bulunabilirsiniz
BAŞVURULAR : Grubunuz başvuruyla üye alımına açıksa, gelen başvuruları görüntüleyebileceğiniz ekrandır. Burda isteğinize göre kabul/red seçenekleriyle değerlendirme yapabilirsiniz.
ÜYE YÖNETİMİ : Burada grup üyelerini arama ve gruptan çıkarma işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sadece kurucu ve müdürlere açıktır.
KIRMIZI HAT : Grup üyelerinin haberleşme platformudur. Kırmızı Hat'ta bırakılan mesajlar siz grubu kurarken aksi yönde bir izin vermediyseniz sadece grubunuzun üyeleri tarafından görüntülenir. Yeni Konu açılabilir yada varolan bir mesaja ilgili butonlar kullanılarak cevap verilebilir. Cevap paylaşımı için en güvenilir alandır.

Yorum Yazabilmek için giriş yapmalısınız.

Şifremi unuttum

Giriş