http://www.yarismaca.com/soru/ sayfasının özellikleri şöyledir;

 

Soru EkranıSoru ekranın üst bölümünde sıra numarasıyla birlikte görüntülenmektedir. Cevap kutucuğunun altında karakter sayısı bulunmaktadır ve siz yazdıkça kalan karakter sayısı azalır. Cevabı yazıldıktan sonra "Evet Budur" butonunu kullanarak cevabınızı iletebilirsiniz. Vermiş olduğunuz cevap sorunun doğru yanıtı ise "Tebrikler Bildiniz" ekranı gelirken, cevap doğru değilse "Yanlış cevap, Lütfen tekrar deneyiniz" uyarısıyla alarak aynı sayfada kalırsınız.

Soru ekranının sol üst köşesinde bulunan butonlar ve özellikleri şu şekildedir;

PaylaşPaylaş : Bununla sorunun cevabını bulmakta güçlük çekiyorsanız, Facebook'ta profilinize yapıştırır ve listenizdeki kişilerin soruyu görmesini sağlarsınız.

Kim GeçtiBu soruyu en son kim geçti : Bu sayfa bulunduğunuz sırayı geçen son 25 kullanıcıyı listelemektedir. Yarışmacı isimlerinin yanında fincan ikonu olması sorunun kendisini değil, değişimle gelen soruyu geçmiş olduğu anlamını taşır.

Arkadaşına SorArkadaşına sor: Soruya istenen cevabı bulmakta güçlük çektiğiniz takdirde arkadaşlarınızdan yardım istemeniz için kullanılan bir özelliktir. Sorunun kendisini değil sormak istediğiniz kişinin isim, e-mail adresini yazmanız yeterlidir. Ayrıca yazmak istediğiniz herhangi bir şey varsa ek mesaj alanına yazabilirsiniz. Arkadaşına sor mailleri sistem tarafından otomatik gönderildiğinden arkadaşlarınıza cevabı sizin e-mail adresinize göndermelerini, yanıtlama yapmamalarını belirtiniz. Bu ekrandayken yine sağ üst köşede bulunan soruya geri dön butonuyla bir önceki sayfaya ulaşabilirsiniz.

Hata BildirHata bildir : Soruda bir hata olduğunu düşünüyorsanız gelen form aracılığıyla sistem yöneticilerine ulaşabilir ve tespit ettiğiniz hatayı iletebilirsiniz. Sorunun neden hatalı olduğunu düşündüğünüzü yazmanız hata bildiriminizin daha sağlıklı değerlendirilmesine yardımcı olacaktır.

Soru Değişimi : Sorunuz; cevabını sizden önce bulan yoksa 48 saat, sizden önce bulan varsa 24 saat sonra değişir. Soru değişim süresi her yarışmacının soruya ulaşım saatiyle ilgilidir ve kendine özeldir. Ekranda soru değişim saati yoksa bunun nedenleri şunlar olabilir:

  • Soru bir defa değişmiştir ve siz değişimle gelen soruda bulunmaktasınız.
  • Bir gruba üyesiniz ve grup arkadaşlarınızdan biri sizden önce bu soruyu geçmiş.

Kalıcı Soru Adresi : Sorunuzu siteye üye olmayan kişilerle paylaşmak, mail göndermek ve forumlara yazmak istiyorsanız bu bölümü kullanabilirsiniz İkona tıkladığınızda sorunun adresi bilgisayarınıza kopyalanır ve ister mouse yardımı ister Ctrl+ V tuş kombinasyonuyla herhangi bir alana yapıştırabilirsiniz. Soruyu internet üzerinde herkese açık bir alana yazıyor iseniz lütfen yarışma kurallarında belirtildiği gibi yarismaca.com'u referans olarak göstermeyi unutmayınız.

Soruyu Hazırlayan : Bu bölümde bulunduğunuz sorunun kim tarafından hazırlandığını görebilirsiniz. Hazırlayan Soru Ekibi olarak belirtilmişse soru site tarafından hazırlanmıştır. Kullanıcı olarak belirtilmişse soru bir yarışmacı tarafından gönderilmiştir. Soruyu herhangi bri yarışmacı geçmeden önce hangi yarışmacı tarafından gönderildiği bilgisi verilmez.

Sunucu Saati : Soru değişimleri sistem saati üzerinden yapılmaktadır. Her yarışmacının bilgisayar saati yerel saate göre ayarlanmış olabileceğinden soru değişimlerinizi takip etmek için sunucu saati bilgisi verilmektedir.

Soru İstatistikleri : Bu istatistik o anda görüntülemekte olduğunuz  soru için geçerlidir . Burada Doğru Cevap sayısı, Yanlış Cevap sayısı, Sorunun İlk Görülme Tarihi, İlk Cevaplayan yarışmacı ve İlk Cevaplanma Tarihi bulunmaktadır. Bu bölümde doğru cevap sayısı "0" ise o soru sizden önce hiç kimse tarafından doğru yanıtlanmamış demektir.

Sıra İstatistikleri : Bu bölümde bulunduğunuz soru sırasının istatistikleri verilmektedir. Bir soru bilinemediği için ya da takılan kişinin çok olması nedeniyle değişime girmiş olabilir. Sıra ve soru istatistiklerinin farklı olması siz o soruya ulaşmadan önce o sorunun değiştiğine işaret eder. Bu istatistiklerde de soru istatistiği bölümünde olan veriler bulunmaktadır.

Anlık Durum : O anda sıralamada ilk 10 kullanıcının (Süperler) ve en çok yanlış cevap veren 10 yarışmacının (Azimliler) bulunduğu listedir. Sadece elit üyelik sahibi kullanıcılar tarafından görüntülenir. Bu listeleri aktif etmek için Elit Üyelik Ayarları >> Ayarlar >> Kullanım Ayarları >> Soru Ekranında sıralamalar görünsün seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yorum Yazabilmek için giriş yapmalısınız.

Şifremi unuttum

Giriş