Yarışmada bulunan bazı basit kurallar soruları çözerken çok faydalı olacaktır. Soruları çözmek için ilk önce soruda ne istendiğini tam anlamıyla anlamak gerekir. Soruyu anladıktan sonra en yalın hali ile arama yapmaya başlayabilirsiniz. Arama esnasında bulduğunuz tanıma uyan ve cevap sayısı ile uygun her cevabı denemekten çekinmeyin, yarışmada yanlış cevap vermenin sıralamaya hiçbir etkisi olmadığını unutmamalısınız ;)

En basit hali ile yapmış olduğunuz aramalar yanıt vermediyse, soruyu parçalara ayırmanızın zamanı gelmiştir. Sorunun bölümlerini; (tarih bilgisi, mekan bilgisi, ilgili olduğu alan, ilgili olduğu kurumlar) parçalara bölüp her bir parça ile tanımı birleştirerek arama yapmaya başlayabilirsiniz. Bu aramayı yaparken soruyla ilgili bölüm bilgisi ve tanımı birleştirerek yapacağınız aramanın ardından, her bölüm için özel sayfaları açıp o sayfalarda konuyu aramanız işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin Osmanlı tarihi ile ilgili bir soruda Üniversite arşivlerinin tarih bölümünün tezlerinde yapacağınız bir arama genel arama motorlarında yapacağınız aramalardan daha hızlı sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bu yöntemle de cevaba ulaşamadıysanız artık soru hazırlanırken kullanılan yöntemleri değerlendirip onlara göre arama yapmaya başlamalısınız. Bu yöntemlerden en çok kullanılanları Soru Tekniği başlıklı yazımda belirtmiştim. Soruda genişleme veya daralma olabilecek bölümleri değerlendirip onlara göre arama yapmaya başlamalısınız. Daraltma yapıldığını düşünüyorsanız daraltmayı her seferinde küçük bir bölüm olarak genişleterek arama yapabilirsiniz. Genişleme yapıldığını düşünüyorsanız genişleme olabilecek alanı parçalara bölüp her parça için ayrı aramalar yapabilirsiniz.

Farklı bir arama yöntemi ise konuyla ilgili olan yerlerden bilgi talep edilmesidir. Bu bilginin talep edilmesi esnasında sadece konunun yazımı ile ilgili yerlerden değil, konunun farklı anlamlarını bilebilecek yerlerin de göz önünde bulundurulması faydalı olacaktır.

Arama yöntemlerinde en önemli konulardan biri olan arama motoru kullanımını bir sonraki bölümde anlatacağım.

x myilgaz derki :İhbar EtIhbar Et%33Çok Güzelmiş     %67Ne ki bu şimdi
Mayıs
3010:32

"Arama yöntemlerinde en önemli konulardan biri olan arama motoru kullanımını bir sonraki bölümde anlatacağım. " artık anlatsanız Gülümseme


x yonetici derki :İhbar EtIhbar Et%50Çok Güzelmiş     %50Ne ki bu şimdi
Mayıs
3018:16

burada ve burada anlatmıştık ama gözünüzden kaçmış heralde.


x serpilveysel derki :İhbar EtIhbar Et%0Çok Güzelmiş     %100Ne ki bu şimdi
Şubat
1710:29

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için sağlıkla ilgili bütün bilgilerin bir arada bulunduğu bilime ne ad verilir?


x carmekols derki :İhbar EtIhbar Et%33Çok Güzelmiş     %67Ne ki bu şimdi
Şubat
2023:31

Heybe ağzını kapatmak için karşılıklı halkaların içine sokulan ağaç parçanın adı nedir?


x byaksos derki :İhbar EtIhbar Et%0Çok Güzelmiş     %100Ne ki bu şimdi
Şubat
2309:18

ya bunu bıoen yok mu
Batı Asya Türklerince kullanılan tilki postundan yapılmış başlıklara ne ad verilir?


x mamtez derki :İhbar EtIhbar Et%25Çok Güzelmiş     %75Ne ki bu şimdi
Mart
417:39

bale yapan erkeğe ne ad verilir yaaaa


x limoon derki :İhbar EtIhbar Et%50Çok Güzelmiş     %50Ne ki bu şimdi
Mart
419:39

ahahaa gerçek mi ya burası.))


x ahmetorak2004 derki :İhbar EtIhbar Et%0Çok Güzelmiş     %100Ne ki bu şimdi
Ekim
2114:23

El örgüsünde ön ve arka sıralarda ilmeklerin arka biritlerine sağdan sola batıp, yüz örülerek hazırlanan işin örneğinin adı nedir?


Yorum Yazabilmek için giriş yapmalısınız.

Şifremi unuttum

Giriş