Arama Motoru Kullanımı II (Meta Arama)

Meta arama motorları, yaptığınız aramayı farklı arama motorları üzerinden sonuçlarını alıp derleyerek size sunan arama motorlarıdır. Bir çok arama motorunda arama yaptıkları için size vakit ve filtrelenmiş sonuçlar getirirler.

Kısaca son derece faydalı arama motorlarıdır :) Yazımızda bu arama motorlarından ilk akla gelenlerin adreslerini paylaşıp bazılarının kullanımına bakacağız.

Arama Motoru Kullanımı I (Google)

Çoğumuz google arama motorunu kelime yazıp aramak şeklinde kullanırız. Ek özelliklerinden faydalanmayız. Cevaplara ulaşmanızda faydalı olacağına inandığım ek özelliklerini örneklerle anlatmaya çalışacağım. Bu özelliklerle aramalarınızı filtreleyerek cevaba daha hızlı ulaşmanın yollarını keşfetmeye çalışacağız.

Google arama motorunda aramalarda kullanabileceğiniz özel tanımlı kelimeler/fonksiyonlar bulunmaktadır, bunların listesini http://www.google.com.tr/intl/tr/help/features.html adresinden de görebilirsiniz. Bu özelliklerin bizim cevaba ulaşmamızda nasıl faydası olacağını birlikte inceleyelim.

Soru Tekniği

Sorular hazırlanırken farklı yöntemlerle zorlaştırılmaktalar. Bu yazımda bu yöntemlerden en çok kullanılanları olan genişletme, daraltma ve farklı lügat kullanımını örnekleriyle irdeleyip, bu konuda nasıl kendimizi geliştirebileceğimizi tartışmaya açacağım. Soruyu tanımlamakta o sorunun ne şekilde hazırlanmış olacağının bilinmesinin büyük faydası olacaktır.

Soru Arama Yöntemleri I

Yarışmada bulunan bazı basit kurallar soruları çözerken çok faydalı olacaktır. Soruları çözmek için ilk önce soruda ne istendiğini tam anlamıyla anlamak gerekir. Soruyu anladıktan sonra en yalın hali ile arama yapmaya başlayabilirsiniz. Arama esnasında bulduğunuz tanıma uyan ve cevap sayısı ile uygun her cevabı denemekten çekinmeyin, yarışmada yanlış cevap vermenin sıralamaya hiçbir etkisi olmadığını unutmamalısınız ;)

Şifremi unuttum

Giriş